V srdci Moravského krasu

Užijte si krásu přírody v každém ročním období!

Více...

U nás myslíme na ostatní a dodržujeme zásady 3R.
Cítit se bezpečně je naší společnou zodpovědností.
Přejeme Vám pobyt plný radosti

Užijte si u nás skvělý relax

Přijďte k nám načerpat novou energii

Více...


O hrátky s čertem asi nikdo moc nestojí, za to Čertův hrádek, který se nachází v blízkosti jihomoravských Olomučan, stojí za povšimnutí. V blízkosti obce, proslulé nálezy středověké keramiky, stával kdysi hrad s názvem podle Jakuba Čerta z Bořitova, což však může být též hříčkou lidové tvořivosti. Jeho původní název byl shodný s názvem oné blízké vesnice, na rozdíl od ní však hrad zanikl s největší pravděpodobností v období husitských válek.

 

Pověst nebo pravda


Z nezjištěných pramenů pochází příběh o rychlém vybudování hrádku loupeživým rytířem s ďábelskými sklony. Zda opravdu unášel v druhé polovině 13. století ženy a dívky s cílem věznit je na svém hradě, už je ponecháno fantazii návštěvníků. Obec Olomučany je dlouhou historií doslova opředena, avšak pověst o „holé Muceně“, od které je  název původní osady z roku 1353 převzat, není také historicky podložena. Další verzí, pojednávající o vzniku názvu obce, je totiž pravděpodobnější příběh, popisující příchod Olomouckých drvoštěpů a uhlířů, kteří oblast osídlili.

Zřícenina hradu nad řekou Svitavou


Původní majitelé Čertova hrádku známi nejsou. Později byl však spojován s pánem Janem z Lipé, který ho prý získal výměnou za Žitavsko od Jana Lucemburského. Jako další majitelé jsou dle již dostupných listin uváděni Vilém z Opatovic a Jan Bidlo z Otradic. V současné době zbyl z dvojdílné dispozice původní stavby rozdělené hradbou s věží jen sesunutý kužel, část zdiva a hradeb paláce. Přesto je toto místo volně přístupné a k hrádku směřuje i naučná stezka, propojující města Blansko a Adamov. Blanenský region je bohatý na památky, zámky, vyhlídky a další zajímavá turistická místa. Mezi světově známé patří propast Macocha s podzemní říčkou Punkvou a krasová oblast, která je evropským unikátem a rozhodně stojí za návštěvu. Na výlet do regionu, jež se nachází blízko rodného kraje lišky Bystroušky, však jeden či dva dny nestačí, protože k vidění je toho víc než dost.

"Úroveň pokojů je vynikající a velmi příjemné prostředí. Vše pro práci a odpočinek od wifi po postel na úrovni. Poměr ceny/výkon je ve srovnání s jinými ubytovacími zařízeními nadstandardní a vřele doporučuji stejně tak jako se při služebních cestách do této lokality velmi rád vrátím."

Miroslav Cába

"Pobyt se nám velice líbil. Vybavení bylo moderní a personál příjemný. Velice praktické bylo, že hotel má vlastní restauraci, proto není nutné hledat, kde bychom si dali večeři. Velice bych vyzdvihla snídani, nejdříve jsme si vybírali z cca 5 jídel (míchaná vajíčka, párky, palačinky..), dále jsem měli na výběr káfu či čaj a k tomu jsme ještě dostali dostatek pečiva s máslíčky, marmeládou, medem a paštikou."

Markéta

"Velmi pěkný a vkusně zařízený hotel, s výbornou obsluhou a službami, opravdu příjemné překvapení v tak klidném místě. Vřele doporučujeme...jako výchozí základna pro výlety do okolí."

František Musil

Kontakt

Restaurace a hotel Olberg
Olomučany 58
679 03 Olomučany
HOTEL: +420 734 446 291
RESTAURACE: +420 734 440 088
olberg@olberg.cz
restaurace@olberg.cz

facebookyoutube

Hotel Olberg v Olomoučanech hodnocení